Varstvo oljk

Napotki za varstvo in tehnološke ukrepe pri sadnem drevju z dne 03. oktober 2013

Oljčna muha

Na feromonskih vabah na celotnem območju pridelave oljk še vedno opažamo zmeren do povečan ulov oljčne muhe.

Natančni podatki o ulovu muhe na lokacijah v Slovenski Istri, Goriških Brdih in Vipavski dolini lahko preverite na naslovu www.kmetijskizavod-ng.si.

Oljkarjem priporočamo, da po zadnjih obilnejših padavinah, še zadnjič obnovijo ukrepanje proti škodljivki z zastrupljeno vabo po delu krošnje. Tako škropljenje sodi v sklop integrirane pridelave oljk. Pri tem uporabimo hidroliziran protein NuLure v 1% koncentraciji ali Nutrel v 1,5% koncentraciji, kateremu dodamo insekticid Perfekthion v 0,15% koncentaciji ali pripravek GF 120 (vaba z naturalitnim insekticidom) v odmerku 1 l/ha, ki ga lahko uporabimo tudi v okviru ekološke pridelave oljk. V obeh primerih poškropimo le manjši del krošnje na južni strani drevesa.

Zadnja vzorčenja in pregled plodov kažejo, da so plodovi zdravi in ni povečane aktivne poškodovanosti plodov z oljčno muho. To pomeni prisotnost jajčec in živih ličink prvega in drugega razvojnega stadija v plodu oljke. Izjemoma smo povečano aktivno poškodovanost opazili le v posameznih oljčnikih na območju Slovenske Istre (območja Strunjana, Ankarana in Grbcev nad Izolo). V kolikor aktivna okužba plodov preseže 8% priporočamo klasično škropljenje po celi krošnji. Pri tem uporabimo Perfekthion v 0,1-0,15% koncentraciji. Klasično škropljenje po celi krošnji lahko sedaj opravite le na sorti Istrska belica, ki je zaradi kasnejšega zorenja trenutno najbolj dovzetna za napad oljčne muhe, medtem ko v zgodaj zoreče sorte oljčna muha več ne odlaga jajčec.

Bliža se čas obiranja oljk, zato pozor na karenco! Ta znaša za Perfekthion 28 dni in za ekološki pripravek GF 120 7 dni.

Pripravil: Matjaž Jančar

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Pri Hrastu 18 5000 Nova Gorica

+386 5 33 51 200 +386 5 33 51 260

uredniki