KSS Brda

Kmetijska svetovalna služba izpostava Goriška brda deluje na skrajnem območju zahodne Slovenije na 72 km 2 in pokriva celotno območje Goriških brd, kjer se razprostira vinorodni okoliš Goriška brda. Celotno območje spada v občino Brda, z 6000 prebivalci. Velik del prebivalcev je posredno in neposredno odvisnih od dohodka, ki ga daje vinska trta posajena na 1950 ha. Območje je v večjem delu razvrščeno med območja z omejenimi dejavniki za kmetijstvo.Glavna panoga v kmetijstvu je vinogradništvo, pokriva 70% vseh kmetijskih površin. Dopolnilna panoga je sadjarstvo. Med sadnimi vrstami je najbolj zastopana breskev in nektarina, ki rasteta na več kot polovici sadjarskih površin. Češnja zavzema tretjino površin, ostalo so marelica, kakiji, hruške, aktinidije. Struktura sadjarstva se glede na trženje spreminja. Zmanjšujejo se nasadi breskev. V zadnjem času s ponovim sajenjem oljk na primerne lege se bogati pestrost pokrajine in širitev ponudbe Brd, ter možnost dodatnega dohodka na kmetiji.

Živinoreja (govedoreja) se je ohranila v severnem delu Goriških Brd, v zadnjem času se razvija kozjereja in ovčjereja, ki bo z mlečnimi izdelki popestrila ponudbo Brd.

Svetovni porast vinskega turizma privablja v Brda veliko tujcev. Razvoj izletniškega in stacionarnega turizma na kmetijah se širi. Z dodatno ponudbo na kmetijah je potrebno privabiti čimveč ljudi v Brda, da se bo največ pridelkov prodalo doma na kmečkem dvorišču .

Večina pridelave, predelave in trženja kmetijskih pridelkov je organizirana preko Kmetijske zadruge Goriška brda, ki združuje 640 članov in še nekaj pogodbenikov. Preostali del okrog 140 kmetij pa pridelek samostojno tržijo pod lastno blagovno znamko.

Majhnost in pestrost na skupnem evropskem trgu bi morali usmeriti sebi v prid. Zato je v Brdih izrednega pomena usposabljanje, informiranje, širjenje znanja, razvoj in specializacija v vinogradništvu in vinarstvu na ustrezno visoki ravni. Višjo kakovost grozdja lahko dosežemo z uveljavljanjem rezultatov različnih raziskav v prakso, izvajanjem okoljskih programov (IPG, IPS, EKO) in s pridelavo, ki so v skladu z ohranjanjem in izboljševanjem krajine ter varovanjem okolja.

Zaposleni:

Marta Srebrnič,dipl.inž.agr. in hort. - 05/3959530, 041/772475; marta.srebrnic@go.kgzs.si

Matjaž Prinčič,dipl.inž.agr. in hort. - 05/3959531; matjaz.princic@go.kgzs.si

Uradne ure:

ponedeljek/sreda/petek: od 8h do 12h

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Pri Hrastu 18 5000 Nova Gorica

+386 5 33 51 200 +386 5 33 51 260

uredniki