ZAHTEVEK
ZA UGOTAVLJANJE DAVČNE OSNOVE Z UPOŠTEVANJEM NORMIRANIH ODHODKOV
KDO vloži zahtevek
Zahtevek vloži davčni zavezanec, ki izpolnjuje pogoje, opredeljene v tretjem odstavku 48. člena Zakona o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 51/10 – UPB6), ter se odloči za ugotavljanje davčne osnove od dohodka iz dejavnosti z upoštevanjem normiranih odhodkov.
V skladu s tretjim odstavkom 48. člena ZDoh-2 lahko davčni zavezanec pri ugotavljanju davčne osnove naslednjega davčnega leta zahteva upoštevanje normiranih odhodkov, če izpolnjuje naslednje pogoje:
1. zanj ne obstaja obveznost vodenja poslovnih knjig in evidenc po drugih predpisih in ne vodi poslovnih knjig in evidenc po drugih predpisih, pri čemer se za druge predpise ne štejejo davčni predpisi,
2. njegovi prihodki iz dejavnosti v zadnjih zaporednih 12 mesecih, vključno z oktobrom tekočega leta, ne presegajo 42.000 evrov,
3. ne zaposluje delavcev.
Zavezanec, ki je na novo začel opravljati dejavnost in izpolnjuje pogoja iz 1. in 3. točke prejšnjega odstavka, lahko pri ugotavljanju davčne osnove v prvem in drugem davčnem letu, če je začel opravljati dejavnost v zadnjih 6 mesecih prvega davčnega leta, zahteva upoštevanje normiranih odhodkov. Takšen zavezanec predloži omenjeno zahtevo ob predložitvi prijave za vpis v davčni register.
Opozorilo: V kolikor zgoraj navedenih pogojev zavezanec ne izpolnjuje in torej za naslednje davčno leto ni upravičen do upoštevanja normiranih odhodkov, mora v skladu s tretjim odstavkom 1. člena Pravilnika o poslovnih knjigah in drugih davčnih evidencah za fizične osebe, ki opravljajo dejavnost (Uradni list RS, št. 138/06 in 52/07) najkasneje do 31. decembra tekočega leta davčni organ obvestiti o spremembi sistema vodenja poslovnih knjig (dvostavno ali enostavno knjigovodstvo) za naslednje davčno leto.
S prenehanjem izpolnjevanja pogojev za upoštevanje normiranih odhodkov v naslednjem davčnem letu zavezanec spreminja način ugotavljanja davčne osnove in prehaja na ugotavljanje davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov. V skladu z drugim odstavkom 298. člena ZDavP-2, mora tak zavezanec sam izračunati predhodno akontacijo v znesku glede na višino predvidene davčne osnove davčnega leta, za katerega se plačuje predhodna akontacija. Obrazložen izračun predvidene davčne osnove v obračunu akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti, višino predhodne akontacije ter obrokov predhodne akontacije predloži davčnemu organu najkasneje do začetka davčnega leta, v katerem bo ugotavljal davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov.
KDAJ mora zavezanec vložiti zahtevek
Zahtevek mora davčni zavezanec vložiti v novembru tekočega davčnega leta za naslednje davčno leto.
VLOGA - obrazec in navodilo
• Zahtevek za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov
KJE IN KAKO vložiti zahtevek
Zahtevek za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov mora zavezanec vložiti na obrazcu pri davčnem organu.
TAKSA
Takse ni.
PRAVNE PODLAGE
• Zakon o davčnem postopku – ZDavP-2 (Uradni list RS, št. 13/11-UPB4, 32/12)
• Zakon o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 13/11-UPB7, 24/12, 30/12)
Objavljeno na spletni strani DURS.
Panoge
- Agrarna ekonomika
- Ekološko kmetovanje
- Gozdarsko svetovanje
- Oljkarstvo
- Poljedelstvo
- Projekti
- Ribištvo
- Sadjarstvo
- Varstvo rastlin
- Vinarstvo
- Vinogradništvo
- Zelenjadarstvo
- Živinoreja
Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica
Pri Hrastu 18 5000 Nova Gorica+386 5 33 51 200 +386 5 33 51 260