Poročilo o ogledih na vrtnarskih kmetijah

OGLEDI NA POSKUSNI POSTAJI PO' DI TRAMONTANA V ROVIGU IN DOBRIH KMETIJSKIH PRAKS NA KMETIJAH V OKOLICI ROVIGA IN UDIN

1. ORTOROMI
V kmetijski zadrugi ORTOROMI pridelujejo vrtnine "Baby leaf" za pakiranje v različne embalaže, predvsem vrečke in plastične posodice različnih oblik. Predstavili so nam lastno integrirano pridelavo vrtnin za rezanje v neogrevanih plastenjakih in na prostem. Sicer pa tudi odkupujejo vrtnine od kooperantov iz neposredne okolice. Lastna pridelava poteka na 200 ha kmetijskih zemljišč, od tega se pridelava vrši tudi v 50 ha plastenjakov. Vse poteka strojno, od setve do rezanja zelenjave na določeni višini in ročno embaliranje. Nato potuje zelenjava preko pralnih linij, ki so vse strogo kontrolirane (HACCP sistem) in preko pakirnih linij. Pridelavo na 4-5 ha vrtnin obvladajo 4 delavci, ker poteka delo večinoma z uporabo strojnih linij.
Njihova ponudba je zelo pestra:
- sveže očiščene solate v vrečkah in plastičnih posodicah,
- sveže in očiščene vrtnine v vrečkah za pripravo različnih zelenjavnih juh,
- sveže očiščen radič v vrečkah za pripravo solat,
- očiščeno in narezano sadje v plastičnih posodicah.

2. VRTNARIJA SALVAN
Na vrtnariji se ukvarjajo z pridelavo sadik vrtnin in aromatičnih rastlin za zelenjadarje. Registrirani pa so tudi za pridelavo ekoloških sadik vrtnin in aromatičnih rastlin. Maksimalna opremljenost s strojnimi linijami za setev, polnjenje lončkov, kalilnico, s strojem za pripravo prešanih sadilnih kock, ......zagotavljajo profesionalni pristop v pridelavi visoko kakovostnih sadik vrtnin preko celega leta. Zmogljivost strojne linije za pripravo prešanih kock je 44.460 kock/uro. Rastlina v tako pripravljenih kockah ima vse pogoje za uspešen razvoj koreninskega sistema zato so tudi pridelki bolj zgodnji in večji ter bolj kakovostni. Za pripravo prešanih kock in polnjenje lončkov uporabljajo preskušen substrat Brill. Na vrtnariji letno pridelajo 110 mio sadik vrtnin. Ob programu pridelave sadik vrtnin gojijo tudi ciklame in božične zvezde za direktno prodajo. Vsa pridelava poteka v plastenjakih. Plastenjake ogrevajo le v zimskem terminu pridelave sadik vrtnin za zgodnje sajenje v plastenjake (januar, februar). Kljub temu, da so na vrtnariji maksimalno opremljeni s strojnimi linijami je ročnega dela ogromno, tako da je v celoti na vrtnariji zaposlenih 30 delavcev.

3. PO' DI TRAMONTANA
Profesionalni pristop poskusne postaje Po' di Tramontana zagotavlja pomemben vir rezultatov in informacij za kmetijske pridelovalce iz več pridelovalnih območij v Italiji.
Preskuse izvajajo v plastenjakih opremljenih z dvojno folijo, kjer povečini izvajajo sortne poskuse plodovk (font color="#8A4B08">paradižnik, paprika, kumare, bučke, dinje
). Na prostem pa izvajajo poskuse predvsem na naslednjih vrstah vrtnin: solata, špargelj, lubenice, testirajo različne vrste radičev,.....
Zelo pomembno delo izvajajo tudi preko laboratorija za mikropropagacijo, preko katerega zagotavljajo in ohranjajo genetski material starih sort, (artičoka, česen, regrat, radiči,....) v duhu vzdrževanja in ohranjanja biotske pestrosti v različnih pridelovalnih okoljih. Tretji pomembna aktivnost njihovega dela pa je izobraževanje vseh zainteresiranih pridelovalcev v prostoru in širše. V zadnjih letih del svojih aktivnosti namenjajo tudi ekološki pridelavi in obujanju ter ohranjanju preskušenih tradicionalnih pristopov v smeri dobrih kmetijskih praks v pridelavi in vzdrževanju rodovitnosti tal (poljedelsko – zelenjadarski kolobar). Prav tako v različnih preskusih testirajo biorazgradljive folije.

4. KMETIJA V BLIŽINI VIDMA
Na kmetiji smo si ogledali plavajoči sistem ("floating system") pridelave zelenjave za rezanje mladih listov predvsem selekcioniranih sort solate in radiča, ki jih ponudijo na lokalnem trgu v zabojčkih različnih dimenzij iz stiropora. Pridelava poteka na 1.000 m2 vodne površine. Spomladi bodo pridelavo povečali in preselili na novo lokacijo v izmeri 2.500 m2 vodne površine. V bodoče pa nameravajo pridelavo povečati celo na 5.000 m2 vodne površine. Povpraševanje po tovrstni zelenjavi je na tem območju veliko zato se na kmetiji tudi usmerjajo v povečevanje vodnih površin za pridelavo.
Seme solate in radiča pomešajo s 3-4 mesece uležano smrekovo žagovino in ga strojno posejejo v stiroporaste plošče. Posejane plošče prenesejo v kalilnico na 23 st.C, kjer solata vzkali v 2-3 dneh. Nakaljene plošče nato položijo v bazene napolnjene s hranilno raztopino. Bazene predhodno napolnijo z vodo do višine 20 cm. Vsa pridelava poteka v neogrevanih plastenjakih. S pomočjo črpalke in preko razvejanega sistema perforiranih cevi dovajajo vodi kisik. Rastline povečini režejo, ko dosežejo višino 8 cm. Rezanje poteka strojno, ročno pa nato radič in solato polagajo v zabojčke. S posebnim pakirnim strojem zabojčke ovijejo s prozorno folijo in jih pripravijo za prodajo. Na ta način podaljšajo svežino narezane zelenjave.

V povprečju dosežejo za kilogram rezane solate 3,00 €, za kilogram rezanega radiča pa 4,50 €.

Zapisala: Jana Bolčič, u.d.i.agronomije

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Pri Hrastu 18 5000 Nova Gorica

+386 5 33 51 200 +386 5 33 51 260

uredniki