Varstvo sadnega drevja

Napotki za varstvo in tehnološke ukrepe pri sadnem drevju z dne 07. november 2013

ŠKROPLJENJE BRESKEV, SLIV in OSTALIH KOŠČIČARJEV

Listje intenzivno odpada z dreves oziroma je že odpadlo. V tem času lahko preko nastalih ranic vdrejo glivice in bakterije, ki povzročajo odmiranje vej, včasih pa tudi celih dreves.
Sušenje in smoljenje vej je največkrat pokazatelj okužb dreves z breskovim rakom, ožigom breskove skorje ali simptom bakterijskih obolenj.
Če hočemo vsaj delno preprečiti okužbe dreves z omenjenimi obolenji, je potrebno nasade med odpadanjem listja škropiti. Na omenjena bolezenska stanja zelo dobro delujejo sredstva na osnovi bakra, ki jih v tem času lahko uporabimo v zmanjšani 1/3 (tretjinski) do 1/2 (polovični) koncentraciji škropilne brozge. Priporočamo, da navedene koncentracije ne prekoračite, ker baker sicer lahko ožge slabo olesenele dele enoletnih vejic.

ZATIRANJE MALEGA ZIMSKEGA PEDICA

Gosenice malega zimskega pedica delajo precej škode, ko spomladi obžirajo liste in plodove sadnega drevja. Te poškodbe najbolj opazimo na češnjah in marelicah, ki rastejo v bližini gozdov. Škodljivca v tem času zatiramo tako, da z lepljivimi trakovi, ki jih oblepimo okrog debel dreves, preprečimo samicam, ki imajo zakrnela krila, dostop v drevesno krošnjo. S tem je preprečeno odlaganje jajčec. Za pripravo lepljivih trakov je primerno tudi lepilo za miši.

Pripravil: dr. Ivan žežlina

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Pri Hrastu 18 5000 Nova Gorica

+386 5 33 51 200 +386 5 33 51 260

uredniki