Varstvo sadnega drevja

Napotki za varstvo in tehnološke ukrepe pri sadnem drevju z dne 29. april 2013

SPOMLADANSKO ŠKROPLJENJE MARELIC

Če je vreme deževno, je marelice smiselno poškropiti proti listni luknjičavosti koščičarjev, seveda, če tega še niste naredili.
Uporabimo lahko pripravka:
- Merpan 50 WP v 0,2-0,3% konc. ali
- Merpan 80 WDG v 0,125-0,2% konc..

V nasadih marelic je potrebno spremljanje malega zimskega pedica, ki obžira mlade lističe. Še posebej, če imamo nasad v bližini gozda, je potrebno malega zimskega pedica zatirati.
Uporabimo lahko sredstvo Neemazal T/S v 0,15% koncentraciji. Sredstvo deluje na mlajše razvojne stadije gosenic.

Pazite na varstvo čebel. Omenjena sredstva sicer niso strupena za čebele, priporočamo pa, da zaradi morebitnega odvračalnega učinka z njimi škropimo pod noč.

SPOMLADANSKO ŠKROPLJENJE BRESKEV IN NEKTARIN

Visoke dnevne temperature so zelo pospešile razvoj breskev in nektarin.
Zgodnje sorte breskev v Slovenski Istri in ostale sorte breskev in nektarin, ki so posajene na višjih, sončnih legah so v fenofazi H po Baggoliniju oziroma v fenofazi 70-77 po BBCH, kar pomeni, da so v fazi slačenja in debeljenja plodov. V nižinskih nasadih so breskve v fenofazi G-H oziroma v fenofazi 69-70 po BBCH, kar pomeni, da so odcvetele in da se pripravljajo na slačenje plodov.
Po cvetenju (ko odpadejo vsi venčni listi) je čas, da pri nektarinah opravimo škropljenje proti tripsom. Za zatiranje tripsov lahko uporabimo pripravka Confidor SL 200 ali Kohinor SL 200 v 0,025% konc. in v skladu z navodili. Pripravki delujejo tudi na listne uši.
Sredstva so čebelam nevarna zato je treba pred tretiranjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline.
Ko se plodiči breskev slečejo, je potrebno paziti na redna škropljenja breskev proti breskovemu škrlupu.
Za te namene lahko uporabimo pripravke:
- Syllit 400 SC v 0,16% konc.,
- Kumulus DF ali Thiovit Jet v 0,3-0,5% koncentraciji.
Pripravek Syllit 400 SC ima 75 dni karence.

ŠKROPLJENJE ČEŠENJ IN VIŠENJ

Češnje so v veliki večini odcvetele in plodovi se hitro debelijo (fenofaza H-I po Fleckingerju oziroma 70-72 po BBCH).
V nasadih češenj je potrebno spremljanje malega zimskega pedica, ki obžira mlade liste. Še posebej, če imamo nasad v bližini gozda, je potrebno malega zimskega pedica zatirati.
Uporabimo lahko sredstvo Neemazal T/S v 0,15% koncentraciji. Sredstvo deluje na mlajše razvojne stadije gosenic.

ŠKROPLJENJE SLIV IN ČEŠPELJ

Drevesa češpelj in sliv so v zelo različnih razvojnih fazah, odvisno od sorte in lege nasadov.
Predvsem na višje ležečih območjih slive in češplje cvetijo. V toplejših predelih Primorske pa so slive in češplje že odcvetele in so v fazi intenzivnega debeljenja plodičev.

Tik po cvetenju je čas za zatiranje češpljevih grizlic. V kolikor ste med cvetenjem ujeli več kot 30 osic na belo lepljivo ploščo, svetujemo, da opravite škropljenje. Za zatiranje češpljevih grizlic lahko uporabite pripravek Mospilan 20 SG 0,04% konc..

Sredstvo je čebelam nevarno, zato je treba pred tretiranjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Upoštevati je potrebno tudi predpise s področja varstva voda.

Pripravil: dr. Ivan Žežlina

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Pri Hrastu 18 5000 Nova Gorica

+386 5 33 51 200 +386 5 33 51 260

uredniki