Varstvo sadnega drevja

Napotki za varstvo in tehnološke ukrepe pri sadnem drevju z dne 30. julij 2015

ŠKROPLJENJE KOŠČIČASTEGA SADJA

Breskve in nektarine

Plodova vinska mušica in drugi povzročitelji poškodb na plodovih

V nekaterih nasadih breskev in nektarin opažamo gnitje plodov, ki ni samo posledica napada plodove vinske mušice, ampak tudi nekaterih drugih žuželk, ki poškodujejo plodove. V nasadih poznih sort breskev, kjer se omenjeno gnitje pojavlja je zaradi karenčne dobe skrajni čas, da opravite škropljenje s pripravkom Spada v odmerku 2,5 l/ha. Pripravek ima 14 dni karence.
Omenjeno sredstvo deluje na plodovo vinsko mušico, breskovega zavijača ter tudi na nekatere druge povzročitelje poškodb na plodovih breskev in nektarin.
Plodovo vinsko mušico lahko zatiramo tudi s pripravkom Laser 240 CS v odmerku 0,4 l/ha, ki ima 7 dni karence.
Poleg insekticidov svetujemo tudi uporabo fungicidov, ki zmanjšujejo gnitje plodov.

Sredstvo Odmerek ali konc. Karenca (dni)
Rovral aquaflo 1,5 - 2,25 l/ha 3
Chorus 50 WG 0,6 kg/ha 7
Prolectus 400 g sredstva na višinski meter krošnje na hektar, pri čemer skupen odmerek sredstva pri enem tretiranju ne sme preseči 1,2 kg/ha (12 g na 100 m2) 1
Switch 62,5 WG 0,08 % (največji dovoljen odmerek za 1 škropljenje je 1 kg/ha) 7
Teldor SC 500 1,5 l/ha 3
Pri uporabi sredstev, ki so so čebelam nevarna je treba pred tretiranjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Potrebno je upoštevati navodila in sredstva uporabljati v skladu z predpisi (vodni in drugi varnostni pasovi). Dosledno upoštevajte karenco za posamezna FFS!
Priporočamo, da v nasade breskev in nektarin obesite lovilne pasti z namenom ugotavljanja prisotnosti plodove vinske mušice. Lovilne pasti pripravimo tako, da v pollitrske plastenke ali druge posode v zgornji polovici navrtamo večje število luknjic premera 4-6 mm (ne večje, da preprečimo vstop večjih žuželk) in v vsako nalijemo približno 1 dl jabolčnega kisa ali mešanico jabolčnega kisa in vina v razmerju 3:1. Kisu oz. mešanici dodamo žlico sladkorja na 1 liter tekočine in nekaj kapljic sredstva za pomivanje posode, ki zmanjšuje površinsko napetost vode in pospeši utapljanje muh. Približno 1 dl kisa oz. mešanice nalijemo v pollitrsko plastično steklenico. Posoda mora biti na vrhu zamašena. Lovne pasti obesimo v drevesno krošnjo.
Plodova vinska mušica je zelo podobna ostalim vinskim mušicam, v dolžino meri 2 do 3 mm, je rumenorjave barve in ima rdeče oči. Samci imajo na konici kril črno pego, po čemer se ločijo od ostalih vinskih mušic. Če sumite na prisotnost plodove vinske mušice v nasadih češenj in višenj oz. če imate težave z njenim prepoznavanjem, se obrnite na Službo za varstvo rastlin na Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica.

O novem škodljivcu si lahko več preberete na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ali na spletni strani Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica.

Ulov breskovega zavijača malenkostno presega prag škodljivosti. Če je od zadnjega škropljenja že minilo od 2 do 3 tedne priporočamo uporabo sredstva Affirm v količini 3-4 kg/ha, ki ima 7 dni karence. Pri zelo poznih sortah breskev in nektarin lahko uporabimo tudi pripravek Coragen v količini 0,3 l/ha, ki ima14 dni karence.
Obe sredstvi sta čebelam nevarni, zato je treba pred tretiranjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Potrebno je upoštevati navodila in sredstva uporabljati v skladu z predpisi (vodni in drugi varnostni pasovi). Dosledno upoštevajte karenco za posamezna FFS!

Slive in češplje

V nasadih sliv in češpelj je potrebno opraviti škropljenje proti češpljevemu zavijaču, katerega ulov je v zadnjih dnevih presegel prag škodljivosti tudi v Brkinih. Priporočamo uporabo pripravka Coragen v količini 0,3 l/ha, ki ima 14 dni karence in ga lahko uporabimo dvakrat v rastni sezoni.
Sredstvo je čebelam nevarno, zato je treba pred tretiranjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Upoštevati je potrebno tudi predpise s področja varstva voda.
V nasade obesite lovilne pasti z namenom ugotavljanja prisotnosti plodove vinske mušice!

Češnje in višnje

Zaradi deževnega vremena je potrebno nasade češenj in višenj poškropiti proti češnjevi listni pegavosti. V ta namen lahko uporabimo naslednje pripravke:
- Octave v 0,04 % konc. ali
- Dithane DG neotec v količini 2,0 kg/ha ali
- Dithane M-45 v količini 2,0 kg/ha ali
- Mankoz 75 WG v količini 2,0 kg/ha ali
- Luna experience (najvišji dovoljen odmerek je 0,6 l/ha) ali
- Merpan 80 WDG (najvišji dovoljen odmerek je 2,25 kg/ha).

Pripravila: Mojca Rot

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Pri Hrastu 18 5000 Nova Gorica

+386 5 33 51 200 +386 5 33 51 260

uredniki